Březen 2022 - část 3. - slepice

14.03.2022

Od konce září 2021 do půlky února 2022 byla snášky slepic prakticky pouze pro vlastní spotřebu s občasným prodejem přebytků, kterých moc ovšem nebylo. Denně slepice snášely okolo 1-3 vajíček. Hlavním důvodem proč tomu tak  bylo - zkrácení denního světla. Navíc nikdy nekončící déšť po celé zimní období tomu také moc nepomáhal. Zvýšení denních dávek jídla nebo přidávání vitamínů nemělo na snášku vůbec žádný vliv. V momentě, kdy jsme i my začali vnímat prodlužování denního světla, se slepice okamžitě "aktivovaly" a začali ze dne na den snášet první týden změny 6 vajec a druhý týden po prodlužování dne se snáška zvýšila na 10 vajec denně. 


Před začátkem zimy jsme měli 5 starých slepic (některým bylo i přes 6 let stáří)+ našich mladých 7 australek velkých a 6 maransek měděnokrkých. Do hromady tedy 18 slepic + kohout australky velké. Jedna stará slepice uhynula kvůli stáří, a dvě slepice ulovil dravec. Standardně nás už 3. rokem vždy od začátku listopadu do konce prosince navštěvuje dravec. Uloví slepici, roztrhá, nažere se a odletí. Většinou je 3 týdny klid a pak se zase vrátí pro další slepici. Před Vánoci už je však zase klid a do dalšího listopadu dravce na štěstí nevidíme ani my ani slepice.

Slepice mají neomezený přístup k pšenici. Dodáváme zbytky jídla od našeho stolu. Průběžně přidáváme důležité minerální látky a vitamíny. Čerstvá voda je naprostou samozřejmostí. Slepice mají ve svém výběhu k dispozici 3 komposty kam pravidelně vozíme kolečka koňského hnoje se senem. Do výběhu neustále vozíme piliny, hobliny, listí, kůru a seno. Tvoříme tak biomasu, která je plná života a slepice nestojí na "tvrdém a mrtvém betonu" a mohu každý den hrabat a hledat všelijaký hmyz a hlavně žížaly. Komposty pravidelně vidlemi obracíme tak, aby se z něho co nejdříve stala zkompostovaná zemina plná živin (slepice se navíc mohou zbláznit, protože při obracení kompostu vylézá obrovská spousta žížal)  Slepice také každý den na několik hodin vypouštíme z výběhu, aby si nazobali co potřebují z přilehlého lesa a louky.

Kurník čistíme pravidelně 1 x týdně. Během čištění kurníku také probíhá případná likvidace čmelíků. Do kurníku dáváme čistou podestýlku z našeho sena. 

V současné době se snáška pohybuje okolo 10 vajec a začali jsme tak opět zásobovat naše stálé a věrné odběratelé. Při téhle "kadenci" jsme schopni ještě další 1-2 odběratelé přijmout. Kdo by tedy potřeboval čerstvé vejce z volného chovu (chov slepic rádi našim odběratelům ukážeme) můžete nás kontaktovat. Cena vejce je 8kč.