Červen 2022 - seno a mini Shetlandi

20.06.2022

U nás není prostě chvilka klidu... tentokrát to byl opravdu frmol a bohužel nebyla skoro vůbec síla a chuť na focení nebo natáčení takže není moc z čeho vybírat, navíc jsem fotil z mobilu, který byl od sena zaprášený takže kvalita fotek nic moc...

Konečně nám po asi měsíci a půl, kdy střídavě pršelo, přeje počasí na sekání sena . V úterý 14. června 2022 nám večer ještě přivezli velikou bubnovou sekačku 185cm za náš Zetor. Sotva jsme sekačku složili, běžel jsem se učit ovládat zapůjčený dron, abych stihl prolétnout louku, zda není nikde v zálehu srnče (jen pár dní zpátky na protější louce se "povedlo" rozsekat 2 srnčata místnímu zemědělci, nechci dělat stejnou chybu). Nejspíš budu asi široko daleko jediný blázen, co něco takového dělá...ale co už 🤔🙂

Posekaná 2,2ha louka. Záběr z dronu
Posekaná 2,2ha louka. Záběr z dronu

Ve středu odpoledne rychlé přípravy (3,5 hodiny času včetně převedení koní) a pak hned sekám velmi členitou a svažitou 2,2 ha velkou louku. Sekání samotné mi zabralo 3,5 hodiny což je úspora 1,5 hodiny oproti sekání z minulého roku Kubotou Henkem.

 Ve čtvrtek odpoledne sundavám bubnovou sekačku a nasazuji obraceč / shrnovač Rožmitál. Samotné obracení sena je fofr, protože obraceč je 3m veliký a u obracení se nemusí zase tolik přemýšlet a vymýšlet. Oproti zážitku z minulého roku při obracení sena s Henkem a za ním zapojeným obyčejným obracečem sena, byla práce s Rožmitálem, doslova práce za odměnu, rozhodně dobrá koupě.

Jedeme obracet seno s novým obracečem Rožmitál
Jedeme obracet seno s novým obracečem Rožmitál

V pátek 17. června, aby toho nebylo málo, tak žena ve 4 hodiny ráno odjíždí do Krkonoš/Orlických hor k obci Žacléř pro naše mini shetlandy, které jsme prodávali před 3,5lety (článek z odvozu poníků zde), ale protože majitelka má vážné zdravotní problémy, rozhodla se je prodat. Využili jsme tak svého předkupního práva dle naší smlouvy a v pátek ve 3 hodiny odpoledne jsme se zase o něco rozrostli. Hned jak dorazili poníci, sedám opět do Zetoru a podruhé obracím seno na louce. 

V sobotu dopoledne se už vrhám na poslední fázi přípravy sena před balíkováním. Tady je to trochu horší, protože se už musí přemýšlet jak řádkovat pro balíkovač a k tomu je venku nesnesitelné horko (36 stupňů), stín nikde a Zetor nemá klimatizaci. Kromě toho od samého začátku řeším všelijaké technické problémy, protože zakoupená technika je nová, neozkoušená, nenastavená, a k tomu navíc já naprosto zkušenostmi nepolíbený. Řádkování mi zabere něco málo přes 2 hodiny čistého času (ztrátu času při řešení problémů nepočítám). Hned jak dodělám řádky musím zapřáhnout balíkovač. Zde číhá opět celá řada podpásovek. Od rána je mi obrovskou oporou a pomocníkem jeden místní zemědělec, který kromě toho, že je neuvěřitelně zručný, tak je to i nevyčerpatelná studna znalostí. Nicméně i on má od rána co dělat, aby vše fungovalo jak má. Vůbec nepochybuji, že nebýt této obrovské pomoci, seno bych neměl šanci jak sbalíkovat. Balíkování nám zabere cca 3h čistého času z této konkrétní louky. Končíme v 9 hodin večer a já, naprosto "vyflusaný".  Obrovská dřina a po 4 dnech práce máme prvních 22 balíků (ne úplně extra dotažených).  Balíkovač se bude muset znovu "seštelovat". Většinou se končí dovětkem: "Ta dřina za to stála... " tak v tomto případě snad ani ne... teda ručně bych to kosou a hráběmi taky dělat nechtěl.

Neděle je opět od rána nechutné vedro a mě zbývá navozit 22 balíků ke koním na vybrané místo, odkud se budou poté rozvážet do zimovišť. Zabere mi to další 4 hodiny práce a další skoro 2 hodiny rovnání pod plachtu z netkané textilie, kterou zkoušíme letos po prvé, snad bude sloužit dobře. Když to hodně zkrátím tak práce na 22 balíků sena nám zabralo více než 22h práce + velká ztráta času při řešení problémů. 

Propáleno celkově okolo 120L nafty. Průměrná cena nafty 45kč v tomto období tj. 245Kč za balík sena v naftě nákladově bez mého investovaného času (více než 22 hodin) a nervů (celkově je to opravdu velmi náročné jak fyzicky, psychicky tak zdravotně - prach, hluk, vedro). Upřímně - naprostý blázen kdo by tuto práci dělal pod 200kč na hodinu "čistá ruka".  Kdyby se našel někdo, kdo by to dělal za 200kč na hodinu tak je cena balíku v nákladu 445Kč ... a to znovu podotýkám, že balíky jsou málo utažené tzn. při správném utažení bychom měli odhadem 19-20 balíků čímž je cena v nákladu zase o něco vyšší. Dále nejsou v ceně absolutně zahrnuté náklady na pořízení a opotřebení techniky, údržba techniky, opravy - to vše stojí veliké peníze a zase to stojí někoho čas, který je potřeba zaplatit. Aby to bylo rentabilní, odhaduji, že cena balíku v našem případě musí být minimálně 800kč a více / 1ks balíku sena - v případě, že bych chtěl seno někomu prodávat... to ale opravdu nehrozí.

Tentokrát jsme stihli seno na jedničku jednak kvůli technice a jednak kvůli počasí, které nám přálo. Počkáme až se přeženou hlášené bouřky a jakmile to půjde, vrhneme se na druhou louku, která má 3,3ha a je daleko jednodušší na práci. Docela se už těším... :)