Duben 2019 - NOVINKY

25.04.2019

Na konci března 2019 jsme začali kopat 300m dlouhý výkop pro automatické, vyhřívané napáječky spolu s webovými kamerami. Tráva se začala konečně zelenat a růst, takže jsme koně začali z kraje dubna 2019 na půl dne pouštět na zelenou trávu - tedy do výběhů, které byly půl roku zavřené, aby si odpočinuly. Bohužel máme opět srážkový deficit, takže tráva neroste tak rychle jak by měla.  Letos bychom rádi dokončili práci na přístřešku pro koně, konkrétně musíme dodělat podlahu a okapy. Dále nás čeká sedlovna, rozšiřování výběhů o další hektary a pokud zbyde čas, síla a nějakej peníz, rádi bychom postavili seník na uskladnění balíků sena. Jessie se blíží termín porodu takže s ní Markét více pracuje, aby byla klidnější. Její stav po roce u nás se výrazně zlepšil. Nechá na sebe sáhnout, včetně uší a hlavy na kterou byla velmi citlivá a uhýbala. Evidentně s ní u předchozího majitele nebylo dobře zacházeno, stále je velmi nedůvěřivá, lekavá.


Foto níže z leva do prava:

Obr. 1 je z orné půdy po které chodil dobytek. Půda je vyschlá, rozpraskaná. Podobá se polopoušti.

Obr č. 2 . je zbránovaná ornice (tady tráva letos už neporoste) 

Obr č. 3  (foceno o 30m dále než obr. č. 2) pár centimetrů vysoká tráva na ornici, kde se ještě nebránovalo - i tady je však místy vidět větší mezery v travním porostu, kde se nedokáže uchytit tráva.

Protože mají koně po 3 týdnech pastvy na čerstvé trávě ve svých výbězích už spaseno a naše sekačky zahájily sezónu tím, že opět nefungují, začali jsme koně pouštět k nám před dům na spásání trávy, která je ještě krásně zelená. Šetříme benzín, olej svoje nohy a záda. Je to ekologické, jednoduché, pohodlné a krásné. :)

V současné době (25.4.2019) je opět extrémní sucho jak ukazuje snímek zachycující situaci sucha v ČR -snímek je 4 dny starý, do dnešního dne nespadla ani kapka vody takže je situace ještě horší než snímek z 21.4.2019 ukazuje. Jsme více než 40 dnů bez deště. Každý den jen jasný, teplý, velmi větrný a bez oblačnosti. Navíc suché období přišlo o 1 měsíce dříve než minulý rok. Jsme si plně vědomi, že situace ohledně sena bude daleko horší, složitější a dražší než v roce minulém. 

Díky této extrémní situaci, která se evidentně nebude zlepšovat, musíme přehodnotit některé naše kroky, způsob myšlení a zacházení s krajinou.