Duben - příprava pastvin s Henkem

04.04.2021

S naším Henkem (traktor - KUBOTA GL33, který pojmenovala naše dcera) se od začátku dubna hodně zžíváme. Doposud jsme Henka využívali "jen" k navážení balíků sena... jenže teď přišla doba výměny "nářadíčka" a jde se na pořádnou makačku pro pořádný chlapy.

 Za 2 dny jsme stihli připravit kompletně výběhy a zimoviště v rámci bránování a čištění terénu. Převážíme vyzrálý koňský hnůj do sadů k ovocným stromům, manipulujeme s pražcema... prostě rutinní jarní práce. Zatímco jsme přes 20 let a zejména poslední 3 roky, kdy jsme se pustili do "Zeleného ranče", byli zvyklí dělat vše ručně, máme teď v teamu obrovského pomocníka. 


Doposud jsme práce, které nelze moc dělat ručně, jako je právě například bránování pastvin, řešili přes místního farmáře. Ale asi tušíte jak dnes funguje domluva.... No a pak člověk, který nezažije ty stovky metrů, které musí nachodit s plným kolečkem čehokoliv co veze v našem svažitém terénu na Zeleném ranči, nedokáže vůbec pochopit jak tenhle stroj šetří čas, sílu a životní energii a hlavně jak obrovskou radost z něho teď máme. Spotřeba paliva je téměř nesmyslná. Při nasazení v práci "dlabe" Henk v rozmezích 4 - 5L / 1 hodina práce.

Nedokážu slovy ani popsat jak moc jsem vděčnej tomuto stroji, že veškerou dřinu teď dělá za nás a zatím s minimálními náklady. Po té co jsme prohodili kola traktoru tak, abychom docílili větší stability stroje ve svazích, není nic, co bych mohl vytknout. Aktuálně nás čeká ještě vápnění pastvin no a za nějaké 3 měsíc přijde na řadu sekání, obracení, balíkování a navážení sena.  Výměna nářadí trvá cca 5 minut. Skvělé je, že lze dokoupit téměř jakékoliv příslušenství ať už na zadek traktoru do tříbodového zavěšení a nebo na předek na nakladač. 

Jediné čeho zatím lituji je to, že jsme si Henka nemohli dovolit pořídit již dříve.