Konec září 2018

25.09.2018

Po extrémním suchu a vedru, které probíhalo nepřerušovaně od začátku dubna 2018 více než do poloviny září 2018, přišlo za poslední týden rapidní ochlazení s deštěm a větrem. Díky tomu letos tráva vůbec nerostla. Pro představu: zahradu okolo domu v průběhu léta sekáme 2x do týdne, na jaře i dokonce 3x týdně. Letos jsme sekali celkem pouze 2x za období duben-září a to jsme sekali převážnou část jen vzrostlého plevele. Tráva jako taková nerostla, naopak se spíš snažila schovat před sluncem do země :D

V druhé polovině září 2018 přišel chlad, ranní teploty padají blízko k nule. Přes den a noc začalo dost pršet. Půda je díky tomu mazlavá, koně ve výběhu na tomto podkladu "bruslí". Z tohoto důvodu jsme koně ponechali ve výběhu, kde jsou stromy. Ostatní výběhy jsme pozavírali, aby měla půda čas trochu regenerovat. 

Po prvé jsme měli možnost využít nové "Příkrmiště pro koně - ZVON". Recenzi na tento zvon si nechám na příští příspěvek. Abychom zamezili zbytečnému plýtvání senem, kterého je letos nedostatek, rozhodli jsme se dokoupit k těmto ZVONŮM ještě sítě přes balík sena. Druhá recenze bude proto i na tyto předražené sítě.

Během posledních 14 dní se objevil u našeho rodinného koně Leona problém. Zadní levou nohu při chůzi neohýbá. Vypadá to jako kohoutí chůze. Původně jsme měli podezření, že ho některá z kobyl nešťastně nakopnula nebo, že si natáhl sval či má nějaký problém se šlachou. Protože se problém i přes veškerou péči, masáže, speciální stravu nelepšil, museli jsme zavolat veterináře. Den před příjezdem veterináře, Markét ironicky poznamenala, že by to mohla být neuropatie, abychom toho neměli málo... při těch všech starostech. Bohužel ráno se tato ironická poznámka potvrdila. Celá problematika tkví v tom, že si kůň není vědomí, že by neovládal jednu nohu. Jedná se o narušení nervu či nervů. Koně to nebolí, nevnímá to. Jedinou záchranou by mohl být zvýšený příjem vitáminu B, který Leonovi budeme teď v krmení podávat. V případě, že by to nezabralo, bude tento problém doživotní. Znamenalo by to, že nebudeme moc na koni jezdit. Aby mohl kůň v klidu odpočívat, rozhodli jsme se Leona oddělit od stáda a přesunuli ho do vedlejšího výběhu s přístřeškem.

V průběhu 1 měsíce budeme přístřešek pro koně opravovat a zároveň postavíme druhý nový přístřešek. Viděl bych to na nějaké video :)