Listopad

29.11.2020

Blázinec okolo podzimního focení máme za sebou. Je konec listopadu a tak nás čeká vánoční výzdoba a zase trochu víc práce okolo domu a ranče na což kvůli focení nezbýval skoro žádný čas.

Po delším studování a přemýšlení jsme se rozhodli do jednoho z našich výběhů umístit prakticky na volno hejno krůt. Rádi bychom tento výběh využívali nejen pro krůty, ale časem i pro ovce a kdo ví co ještě vymyslíme... :)  Pořídili jsme krůty bronzové od chovatelů z okolí České Lípy. Krůtám jsme před pořízením udělali krůtník pro prvních několik dní, aby si zvykly na nový domov. Po více než týdnu jsme krůty pustili ven. Tam kde původně vyrůstaly bylo jen bláto a žádná tráva. Hned jak jsme je pustili ven, daly se do pastvy a začaly ožírat ve velkém kopřivy a všechnu možnou trávu. Ony opravdu žerou živé vzrostlé kopřivy. Žádné sušení, sekání atd... prostě sežerou komplet živou kopřivu. Je to asi jediné zvíře, o kterém vím, že by takto žralo kopřivy. Výběh mají veliký 8.000m takže je prakticky nemusíme vůbec dokrmovat (krůta je pastevní zvíře/všežravec) - přesto vždy na večer holky dostanou svoje žrádlo na doplnění důležitých látek pro správný vývoj. Krůtník jsme sice udělali skvělý, ale spát tam holky nechodí. Dávají přednost spaní venku, zatím spí jen na zemi v lese v hejnu.  Doteď jsme každý večer bojovali s tím že, jak se krůty snaží dostat na stromy když jdou spát, skončí nechtěně za plotem a neumí se dostat zpět. Proto jsme jim dnes vyrobili v lese hřady, tak snad po prvé budou spát na stromech tak jak jsou zvyklé z přírody.

Volně se pasoucí krůty u nás na Zeleném ranči
Volně se pasoucí krůty u nás na Zeleném ranči

Protože čekáme druhého malého pomocníka, na zimu už jsme nechtěli nabírat další koně do ustájení. Přeci jen ta práce kolem je fyzicky náročná, nechtěli jsme si ji více ztěžovat. Jelikož se však jednalo o "hořák" a člověka s velmi dobrým doporučením, udělali jsme výjimku. A tak k nám přibyl do party nový člen "Ouky".  Je to veliký sympaťák co potřebuje dohnat výživovou kondici a "poladit" nožičky. V mezi čase péče o čtyřnohé svěřence postupně zpevňujeme povrchy kolem napáječek a vchodů. Bahna máme jen maličko, ale i tak se snažíme komfort koním a jejich majitelům postupně stále zlepšovat. Už se chystá i bagr, aby nám slavnostně kopl tu naši dlouho očekávanou jízdárnu, nemůžeme se dočkat. :)

Že se blíží zima nám připomíná z části omrzlý hřeben Popovického kopce hned za rančem.

Že se blíží zima nám připomíná z části omrzlý hřeben Popovického kopce hned za rančem
Že se blíží zima nám připomíná z části omrzlý hřeben Popovického kopce hned za rančem