Napáječka pro koně z IBC nádrže

13.09.2018

Tuto napáječku jsme vymysleli přes zimu a do finální podoby zprovoznili 30.5.2018. Abychom nemuseli kýblovat vodu nebo nějak složitě řešit (mimo zimní období), nakoupili jsme černou (kvůli řasám a bakteriím) IBC nádrž s Atestem na pitnou vodu. IBC nádrž jsme koupili novou, nepoužitou. Nejedná se tak o žádný repas. Nechtěli jsme riskovat nějakou otravu koní. Dále jsme sehnali k této nádrži kovový podstavec. K tomuto podstavci jsme přivrtali samořeznými šrouby ocelový profil a k němu přišroubovali napáječku (mé obavy, že se začnou koně o napáječku drbat nebo že o ni zavadí nohou a nakonec ji urvou se díky bohu nepotvrdily). Vodu natáhneme ze zahrady naší zahradní hadicí (cca 50m od domu) do IBC nádrže a napustíme plnou nádrž (1000L). Takto plná nádrž 4 velkým koním (2x Hafling, 2x Paint Horse) vydržela v největších vedrech 5 dnů. Za normálního počasí voda vydrží mezi 7-10 dny. Záleží na vlhkosti půdy. 

IBC nádrž jsme umístili tak, že na ni svítí slunce přes léto jen do cca 11.-12. hodiny. Pak už je schovaná ve stínu mezi jehličnatými stromy. Díky černé barvě nádrže máme vodu krásně čistou, bez řas a hlavně krásně studenou. Teplá je pouze horní část cca 15cm a to jen když slunce celý den pálilo a bylo okolo 37 stupňů. Zbytek nádrže je krásně studený. Určitě stojí za zmínku, že díky uzavřené nádrži se do vody nemají jak dostat komáří larvy a jiný druh hmyzu či paraziti. 

Problém, který nás zaskočil byla napáječka samotná. Ono totiž ne každá napáječka je pro IBC nádrže vhodná. Nakonec nám fungovala nízkotlaková napáječka Lister SB 112 NT, která navíc může být i vyhřívaná topným tělesem (nutné dokoupit).

Poslední věc, která nás trápila byly těsnící problémy. Tento problém vzniknul však na straně dodavatele, který nám zaslal spolu s IBC nádrží špatnou redukci (hrubý závit místo jemného) pro napojení zahradní hadice k napáječce. 

Po vyřešení těchto dvou věcí (těsnící problémy a typ napáječky) nám napájecí systém funguje skvěle - hodnoceno po téměř 4 měsíčním provozu.