Sekání sena druhé části louky

07.07.2022

Poslední dny byly opět ve znamení dělání sena a kvůli počasí i dost hektický, aby se vše stihnulo.  Tento rok nám počasí krásně vyšlo na sekání sena přes víkend a dva státní svátky, takže jsem si kvůli tomu nemusel brát dovolenou. 

Než jsme opět začali seno dělat, zkontrolovali jsme zda neleží někde v zálehu srnčata za pomocí dronu DJI Mavic Air 2. Musím uznat, že na takovou práci je to skvělý pomocník. Posuďte sami: 

 

Informace jako například spotřebu nafty u Crystalu jsem marně celé měsíce dohledával na internetu tak je napíšu alespoň sem a třeba to někomu pomůže. Teď tedy trochu matematiky a technických údajů:

Sekání bubnovou sekačkou Kowalski 185cm mi 3,2ha louky zabralo 5,5 hodiny. Nutno podotknout, že jsem sekal pomalu. Příště bych se mohl dostat lehce přes 4 hodiny. Spotřeba nafty Zetoru 8145 s turbem (Crystal 100koní) byla u sekání celkem okolo 33l tzn. 6l nafty na hodinu práce. 


Obracení sena s Crystalem a obracečem/nahrnovačem Rožmitál SP4-152 se záběrem 3m mi trvalo 1 hodinu. Druhý den druhé obracení mi zabralo už 1,5 hodiny. Při druhém obracení jsem se totiž často ztrácel, protože nebylo úplně zřejmé, co je již po druhé otočené a co ještě není, takže některé řady jsem obracel holt vícekrát. Řádkování mi zabralo 3h práce. Spotřeba nafty u obraceče/nahrnovače Rožmitálu byla okolo 5l. 


Nakonec slavnostní balení sena do balíků s Crystalem a balíkovačem Metal Fach Z562 mi trvalo 3 hodiny se spotřebou nafty necelých 7l na hodinu práce. Celkem jsem udělal 37 hodně utažených voňavých 125cm balíků sena. 

Navození sena mi trvalo Kubotou GL33 celkem 2 hodiny práce a 1 hodinu práce zvedání na palety. Se spotřebou 3,3l na hodinu práce. Zbývá nám ještě balíky (jakmile nám to počasí dovolí) schovat pod plachtu. Odhaduji cca 3 hodiny práce ještě. Nezapočítaný čas je ještě cca 6 hodin to jsou přípravy jako čištění, promazávání, výměna příslušenství, uklízení atd...

Sečteno podtrženo: spotřebováno 92L nafty na 37 balíků šíře 125cm, při ceně nafty 47,50kč/1L. Celkem 26 hodin práce. Dalo by se tedy shrnout, že náklad na výrobu 1 balíku 125cm sena je cca 260Kč včetně práce (bez započítání pořízení techniky, oprav, opotřebení, údržby, pořízení půdy, jarní práce na půdě jako bránování, dosévání atd...). Každá louka je však jiná a tudíž i cena nákladu na výrobu 1 balíku může být dost rozdílná.