Jak to všechno začalo

18.11.2017

V průběhu roku 2017 jsme se dlouho rozhodovali, zda a jaké pořídíme první koně, které bychom začali připravovat pro agroturistiku a u kterých bychom se mohli zaměřit i na rozvoj chovu. Po téměř roce dlouhého rozhodování jsme zvolili právě plemeno Hafling. Tito statní a velice houževnatí koně vynikají svou mírnou, přátelskou, vyrovnanou povahou a schopností velice rychle se učit. Jsou to nejen velmi milí společníci, ale také naprosto univerzální koně využitelní pro nejširší škálu jezdeckého zaměření a navíc se vyznačují pevným zdravým. Milují pohyb na čerstvém vzduchu, velké prostorné a členité výběhy jsou pro ně ideální.   

A v tu ránu se spustil kolotoč. To je tak, když se sejde koňák a nekoňák, a snaží se dát hlavy dohromady, vymyslet nejschůdnější cestu a zvolit to nejlepší možné řešení spojené s pořízením koní. Občas byl jeden zralý na panáka, možná i oba dva. V dnešní internetové době jsme na ten správný inzerát nemuseli zas tak dlouho čekat a po velmi příjemném telefonátu s panem chovatelem oněch Haflingů jsme vyrazili na koukanou směr Vysočina. 

Slovo dalo slovo a po návratu domů jsme začali chystat vše potřebné pro naše dvě budoucí zakladatelky chovu, jejichž čas příjezdu se neúprosně blížil. 

A je to tady! Poslední úpravy, kontrola výběhů, elektrika tluče, je to dobrý. Po cestě kolem rybníka se pomalu přibližoval přívěs, naše princezny už byly na dosah. Stáli jsme s vodítkama v ruce plni očekávání a radosti. Když vlek zastavil, uvnitř bylo ticho. Jako kdyby tam vlastně žádný kůň nebyl, natož dva?! Po otevření rampy už jsme s úlevou viděli ty dva plavé zadky a zvědavě se otáčející hlavy. Na to, že holkám jsou teprve 3 a 4 roky, přijely jako suverénní profesionálky co se tvářily, že vlastně takové štreky jezdí každý den. Jelikož už se stmívalo, rychle jsme je odvedli do jejich nového místa bydliště. Výběh kde není vidět z jednoho konce na druhý. Kde je les, skalnatý výběžek, přístřeší v útrobách stromů i malý rybníček a rozlehlá pastvina. Po chvíli zkoumání bylo vidět, že nová domovina se jim líbí. A tím skončil jejich i náš první společný, vydařený i když náročný den.

Bella a Bonny Q. S těmi začínáme, do těch vkládáme veškeré naděje. Jelikož obě jsou zapsané v hlavní plemenné knize plemene Hafling a Bonny chybí už pouze jedna výstava aby dosáhla akceleračního programu, plácli jsme si s jejich původním chovatelem, že se jistě budeme na výstavách a různých soutěžích potkávat a vzájemně jsme si poplivali tváře, aby se oběma stranám dařilo co nejlépe.