Shnilo nám téměř všechno seno

28.12.2018

Je to opravdu "fuška". Když jsme si pořídili koně, půl roku pršelo. Koně se topili v bahně. Pak z ničeho nic pršet přestalo a celé jaro-léto-podzim nespadla téměř ani kapka deště. Tráva nerostla. 

Sehnat seno, ať už jakékoliv, byl obrovský problém. V ČR republice ceny startovaly od 1.500Kč za 120cm balík. Vzhledem k tomu, že v letech minulých stály balíky mezi 350-600Kč, odmítnuli jsme takovouto částku platit a začali jsme hledat jinde. 

Po 3 dnech strávených v Polsku jsme nakonec vybrali vcelku, na tu bídu, slušný seno za dobré peníze a navíc balíky o velikosti 160cm. 

Je teprve konec prosince 2018. V půlce září jsme teprve dovezli polské seno. To znamená, že 3,5 měsíce máme přikryté seno pod plachtou na poli. Seno jsme přikryli tak, aby samozřejmě "dýchalo" a nezapařilo se nám. Dva dny zpět jsme však vlezli pod plachtu, abychom koním "nakouleli" další balík sena a zjistili jsme, že 28 balíků sena jsou kompletně plesnivý, prolezlé houbami a zkrátka nezkrmitelný. Plachta moc dobře vodu neudržela. Část vody začala propouštět do vnitř k balíkům sena. Zřejmě kvůli ne moc velké kvalitě balíků sena, začla ve velkém "řádit" plíseň.

Současná cena balíků sena se pohybuje mezi 1.800kč - 2.000Kč. Nejdražší balík sena lze pořídit až za 5.000Kč - nevím, zda se dotyčný však nezbláznil. V každém případě nám poslední měsíc téměř v kuse mrholí a půda je proto velmi měkká a navíc všechny výběhy mají jílovité podloží. To znamená, že je půda navíc ještě klouzavá.

Navézt nové balíky sena bude proto vcelku velký problém. Stejně tak velký problém bude odvézt z pole obrovskou hromadu shnilých balíků sena. Nemluvím o finanční škodě za nepoužitelné balíky sena a jejich likvidaci.

Po několika telefonátech, kdy prodejci sena nevěděli, co si za balíky sena ještě říct, se nám povedlo zajistit alespoň 4 balíky sena z původních 6 domluvených v Jablonci nad Nisou. Ujedeme tedy z Děčína do Jablonce a zpět 180km, abychom dovezli 4 balíky sena za 2.350Kč včetně dopravy. Je to slušná "darda", když si vezmete, že jeden balík sena vydrží jednomu koni na necelých 14 dnů. Seno je alespoň opravdu velmi pěkný a dobře skladovaný.

Celý rok řešíme v jednom kuse nějaké problémy. Rozjet ranč na zelené louce, kde není žádné zázemí, je opravdu velmi časově, fyzicky, finančně a psychicky náročný projekt. Jsou to neustálé pády, prokládané občasnými malými úspěchy... kousli jsme se však a makáme dál... :)